Jazda konna dla dzieci - Korzyści jazdy konnej dla najmłodszych - Ośrodek Jeździecki Pegaz
23186
post-template-default,single,single-post,postid-23186,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive
 

Jazda konna dla dzieci – Korzyści jazdy konnej dla najmłodszych

Jazda konna dla dzieci – Korzyści jazdy konnej dla najmłodszych

Poszukując nowych zajęć dla swojej pociechy, można rozważać różne opcje. Niewątpliwe jedną z ciekawszych aktywności fizycznych jest jazda konna dla dzieci. Treningi w obozie jeździeckim mogą rozwinąć młode osoby na wielu płaszczyznach, gdyż ta dyscyplina to znacznie więcej niż tylko zwyczajne siedzenie na wierzchowcu i step, kłusowanie oraz galop. Jakie korzyści niosą z sobą tego typu zajęcia? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule.

Jazda konna dla dzieci – kiedy można zacząć lekcje?

W większości przypadków nie ma odgórnie określonej granicy wieku, niemniej jednak maluch musi już dobrze rozumieć polecania oraz wytrzymać całą lekcję. Oczywiście jazda konna dla dzieci jest prowadzona pod opieką doświadczonych specjalistów, którzy mają na wszystko “oko”. Niemniej jednak dobrze jest, aby początkujący jeźdźcy mieli przynajmniej 7 lat. Zajęcia tego typu są również polecane osobom niepełnosprawnym – hipoterapia jest praktykowana niemalże na całym świecie.

Zalety z treningów jazdy konnej dla dzieci

Zanim zdecydujemy się na poszukiwania najlepszego obozu jeździeckiego, warto poznać korzyści, które wynikają z tego typu zajęć. Do najistotniejszych zalet możemy zaliczyć:

Rozwój fizyczny – trening wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy. Podczas jazdy konnej, dziecko musi utrzymać odpowiednią pozycję, wykorzystując wiele mięśni w tym w głównej mierze nóg, brzucha, ramion i pleców Przekłada się to również na zwiększenie koordynacji oraz równowagi.

Rozwój emocjonalny – prowadzone w obozie jeździeckim zajęcia, pozwalają również na zwiększenie świadomości emocjonalnej młodych osób. W tym m.in. poczucia odpowiedzialności za wierzchowca, rozwijanie poziomu empatii oraz wrażliwości.

Pokonywanie słabości – treningi w obozach jeździeckich oraz stawiane przez instruktorów zadania pozawalają w ciekawy sposób pokonywać własne słabości. Młodzi jeźdźcy przekonują się, jak wiele barier mogą pokonać – niekiedy rozpoczynają już m.in. od samego wejścia na wierzchowca.

Przynależność do grupy – obozy konne, to społeczność. Zajęcia w grupach, szczególnie osób w zbliżony wieku, pozwalają na nawiązywanie przyjaźni, co w przypadku dzieci bardziej nieśmiałych, bez lekcji jazdy konnej mogłoby być znacznie trudniejsze. To także świadomość przynależności do większej grupy, składającej się z miłośników tej dyscypliny.

Rozwijanie umiejętności społecznych – zajęcia w szkółkach jeździeckich pozwalają także na nauczenie się współpracy, słuchania oraz wsłuchiwania się w potrzeby innych, w tym przypadku zarówno osób, jak i zwierzęcia.

Samopoznanie – zwierzęta potrafią odzwierciedlać emocje jeźdźca, co prowadzi do poznania własnych słabych i mocnych stron w tym m.in. niewłaściwej komunikacji. Majestatyczne wierzchowce potrafią w bardzo dobry sposób nauczyć dzieci pokory oraz konsekwencji działania, co przekłada się na jeszcze lepsze poznania siebie samego.

Zabawa i relaks – jazda konna, to nie tylko trening. Dzieci potrzebują zabawy, a lekcje i sam obóz jeździecki w tym przebywanie w stajni, integracja z innymi jeźdźcami czy opieka nad zwierzęciem są bardzo ciekawymi formami, które również relaksują.

Oczywiście tych korzyści może być znacznie więcej, często są one także uwarunkowane od charakteru i potrzeb danej osoby.

Jak wyglądają pierwsze lekcje jazdy konnej i jaki sprzęt jest wymagany?

Na początku w każdym obozie jeździeckim, pierwsze lekcje jazdy konnej dla dziecka odbywają się na wybiegu pod okiem doświadczonego instruktora. W praktyce początkowe zajęcia to jazda w kółku. Młodzi jeźdźcy przyzwyczajają się do samego siedzenia na wierzchowcu. Dopiero w późniejszych etapach zwiększa się samodzielność w tym m.in. nauka kierowania zwierzęciem.

Jeśli zastanawiają się Państwo nad zapisaniem dziecka do szkółki jeździeckiej, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Prowadzona przez nas jazda konna w Dziemianach, to ciekawy i rozwijający pomysł na spędzenie wolnego czasu. Co więcej, organizujemy zajęcia różnego rodzaju w tym również bardzo interesujące obozy letnie i zimowe, a także weekendy w siodle.

No Comments

Post a Comment