Jest to niezwykle ceniona rasa o średniej wielkości. Zaliczana jest do międzynarodowej czołówki w dziedzinie sportu jeździeckiego w szczególności w skokach przez przeszkody. Holenderski koń gorącokrwisty nazywany również KWPN (skrót od Koninklijk Warmbloed Paard Nederland) cieszy się wielkim uznaniem. Rasa ta jest bardzo dobrze znana w świecie sportu, niemniej jednak warto pamiętać, że ma kilka odmian m.in. zaprzęgową, sportową i wierzchową.
Pochodzenie i wygląd
KWPN pochodzą z Holandii, wywodzą się z ras zimnokrwistych. W tworzeniu holenderskich koni gorącokrwistych wzięły udział m.in. gelderländery i groningery (wyjściowe) a w późniejszych latach także trakeny, hanowery i inne. Holenderski koń gorącokrwisty zazwyczaj osiąga wysokość w kłębie w przedziale od 165 do 175 cm. Mają masywną, bardzo dobrze uformowaną szyję, mocne łopatki, umięśniony zad, dobrze zbudowane nogi bez szczotek pęcinowych oraz silny grzbiet. Klatki piersiowe KWPN są odpowiedniej szerokości i głębokości. Rasa ta występuje we wszystkim umaszczeniach, ale najczęściej można spotkać holenderskie konie gorącokrwiste gniade, siwe, a także kasztanowe. Długość życia tej rasy wynosi zwyczaj 24 – 29 lat. Przy czym za sprawą selektywnej hodowli nie mają poważnych problemów ze zdrowiem. Zwierzęta tej rasy występują na całym świecie, niemniej jednak najczęściej można je spotkać w Ameryce Północnej zaś
przypadku Europy w Belgii oraz Holandii.
Holenderski koń gorącokrwisty w jeździectwie
Rasa ta ze względu na wspaniałą skoczność ma swoje miejsce w międzynarodowej czołówce. Zazwyczaj mają bardzo łagodny i przyjazny temperament, co sprawia, że KWPN chętnie współpracują i są posłuszne. Uznawane są za obiektywnie łatwe do jazdy. Holenderski koń gorącokrwisty może być również odpowiedni do jazdy wierzchem oraz ujeżdżenia. Będzie dobry towarzyszem dla osób rozpoczynających naukę. Budowa oraz łagodny temperament KWPN sprawiają, że zwierzęta te sprawdzą się na wielu polach zarówno w przypadku jeździectwa sportowego, jak i rekreacyjnego.