Uroda tych zwierząt przyciąga uwagę – nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że od wielu lat organizowane są dla nich konkursy piękności. Ale to nie jedyna ich zaleta. Koń achałtekiński osiąga również doskonałe wyniki w wyścigach, a dzięki temu, że jest bardzo odważny i wytrzymały, odnajduje się nawet w trudnych warunkach.
POCHODZENIE
Rasa ta pochodzi z Turkmenistanu (Azja Środkowa). Brak dokładnych źródeł na temat początków ich hodowli, jednak szacuje się, że jest to jedna z najstarszych ras konia domowego (hodowla od 3-4 tysięcy lat). Konie achałtekińskie pochodzą z terenów pustynnych, jałowych, co ukształtowało w nich takie cechy jak np. odporność na skrajne temperatury (zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie). Zwierzęta te doskonale radzą sobie również z niedostatkiem wody czy też pożywienia.
WYGLĄD
Ta gorącokrwista rasa charakteryzuje się pięknym umaszczeniem (gniade, kasztanowate, bułane lub palomino) o wyjątkowym połysku. To także smukłe, długie nogi, wąska aczkolwiek muskularna klatka piersiowa, długi grzbiet, jedwabista grzywa, mała głowa, duże uszy i oczy oraz długa szyja. To wszystko nadaje zwierzętom wyjątkowo szlachetnego i dumnego wyglądu.
PRZEZNACZENIE
Koń achałtekiński słynie z wyjątkowej wytrzymałości oraz możliwości adaptacyjnych. Dlatego też zwierzęta te osiągają doskonałe wyniki w sporcie – w wyścigach, biegach przełajowych, skokach przez przeszkody, a także rajdach długodystansowych.
Ze względu na wyjątkowe właściwości, jakimi obdarzyła go natura, koń achełtekiński charakteryzuje się dość wysoką ceną.
Ośrodek jest miejscem hodowli elitarnych koni rasy achałtekińskiej i achałtekińskiej półkrwi.
Wielotygodniowe wyprawy na wschód do Rosji, Turkmenii, Dagestanu i Kałmucji zaowocowały sprowadzeniem do Polski unikatowych przedstawicieli najwybitniejszych linii achałtekińskich. Polska hodowla achałtekińska dzięki nam wzbogaciła się o sprzedane w kraju w latach 2011-2012 wyhodowane przez nas konie takie jak: Batu Chan, Sabantui, Djamila Aida oraz sprowadzona z Rosji Savanna Shah.