Konie achałtekińskie - Ośrodek Jeździecki Pegaz
22035
page-template-default,page,page-id-22035,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive
 

Konie achałtekińskie

Uroda tych zwierząt przyciąga uwagę – nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że od wielu lat organizowane są dla nich konkursy piękności. Ale to nie jedyna ich zaleta. Koń achałtekiński osiąga również doskonałe wyniki w wyścigach, a dzięki temu, że jest bardzo odważny i wytrzymały, odnajduje się nawet w trudnych warunkach.

POCHODZENIE

Rasa ta pochodzi z Turkmenistanu (Azja Środkowa). Brak dokładnych źródeł na temat początków ich hodowli, jednak szacuje się, że jest to jedna z najstarszych ras konia domowego (hodowla od 3-4 tysięcy lat). Konie achałtekińskie pochodzą z terenów pustynnych, jałowych, co ukształtowało w nich takie cechy jak np. odporność na skrajne temperatury (zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie). Zwierzęta te doskonale radzą sobie również z niedostatkiem wody czy też pożywienia.

WYGLĄD

Ta gorącokrwista rasa charakteryzuje się pięknym umaszczeniem (gniade, kasztanowate, bułane lub palomino) o wyjątkowym połysku. To także smukłe, długie nogi, wąska aczkolwiek muskularna klatka piersiowa, długi grzbiet, jedwabista grzywa, mała głowa, duże uszy i oczy oraz długa szyja. To wszystko nadaje zwierzętom wyjątkowo szlachetnego i dumnego wyglądu.

PRZEZNACZENIE

Koń achałtekiński słynie z wyjątkowej wytrzymałości oraz możliwości adaptacyjnych. Dlatego też zwierzęta te osiągają doskonałe wyniki w sporcie – w wyścigach, biegach przełajowych, skokach przez przeszkody, a także rajdach długodystansowych.
Ze względu na wyjątkowe właściwości, jakimi obdarzyła go natura, koń achełtekiński charakteryzuje się dość wysoką ceną.

Ośrodek jest miejscem hodowli elitarnych koni rasy achałtekińskiej i achałtekińskiej półkrwi.

Wielotygodniowe wyprawy na wschód do Rosji, Turkmenii, Dagestanu i Kałmucji zaowocowały sprowadzeniem do Polski unikatowych przedstawicieli najwybitniejszych linii achałtekińskich. Polska hodowla achałtekińska dzięki nam wzbogaciła się o sprzedane w kraju w latach 2011-2012 wyhodowane przez nas konie takie jak: Batu Chan, Sabantui, Djamila Aida oraz sprowadzona z Rosji Savanna Shah.

SOMAH-GELI
Urodzony 07.02.2007 r. Ojciec – Momm, matka – Stella po Tohtamysh.
Sprawdzony ogier kryjący, w roku 2011 urodziły się po nim 2 źrebięta pełnej krwi achałtekińskiej i 3 półkrwi (można je obejrzeć na Śląsku, Pomorzu i w Niemczech).
Doskonały koń sportowy, sprawdzony w dyscyplinie ujeżdżenia i skoków. W roku 2011 jako 4-latek zakwalifikował się do Mistrzostw Polski Młodych Koni w ujeżdżeniu, w tymże roku w dyscyplinie skoków pokonywał bezbłędnie parkury klasy L z rozgrywkami na 110 cm.

ZOBACZ RODOWÓD

GASIENDA
Urodzona 31.03.2007 r. Ojciec – Saivan, matka Gaza po Dorkush. Z linii legendarnego Absenta. Doskonała klacz sportowa o wspaniałym ruchu i ogromnej potędze skoku.

SAMURAI-SHAH
Urodzony 02.04.2009 r. Ojciec – Saivan, matka – Maigul-Shah po Gaigisiz. Elitarne pochodzenie: ojciec jest aktualnie nr 1. ogierów achałtekińskich na świecie, dziadek ze strony matki jest epokowym ogierem końca XX wieku, ojcem czempionów świata, Europy, Rosji.

 

GAMAIUN-NEMO
Urodzona 03.04.2005 r. Ojciec – Asman, matka – Giliana po Turali. Na chwilę obecną najbardziej zasłużona klacz w polskiej hodowli achałtekińskiej. Matka Batu-Chana i Sabantuia.

Samuraj-Shah2-300x193

Samurai-Shah

Somah-Geli-222-300x298

Somah Geli

Gosia

Gasienda