Jak zdobyć brązową odznakę jeździecką - Przewodnik krok po kroku - Ośrodek Jeździecki Pegaz
23188
post-template-default,single,single-post,postid-23188,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive
 

Jak zdobyć brązową odznakę jeździecką – Przewodnik krok po kroku

Jak zdobyć brązową odznakę jeździecką – Przewodnik krok po kroku

Trenując jazdę konną i chcąc móc brać udział w różnorodnych konkursach oraz zawodach, należy podjąć się wyzwania, jakim jest zdobycie odznaki jeździeckiej. Zgodnie z ustaleniami Polskiego Związku Jeździeckiego (PZJ) do niedawna wyróżnialiśmy ich trzy: brązową, złotą i srebrną. Od 2013 roku w tym szczeblu pojawiła się kolejna, będąca pierwszą możliwą do uzyskania, czyli “Jeżdżę Konno”. W naszym artykule przedstawimy wskazówki i wymagania, które pozwolą na zdobycie uprawnień, jakie daje Brązowa Odznaka Jeździecka (BOJ).

Brązowa Odznaka Jeździecka – kto może przystąpić do egzaminu?

BOJ mogą spróbować zdobyć jeźdźcy, którzy:

  • skończyli minimum 7 lat (według rocznika urodzenia),
  • zdobyli odznakę Jeżdżę Konno (wymóg ten wprowadzono w 2022 roku).

Przystąpienie do BOJ pozwala również na realne ocenie umiejętności oraz otwiera drogę do sportowej kariery. Ponadto w przypadku niepowodzenia egzamin można poprawić w dowolnym dogodnym terminie – nie ma wymaganego odstępu pomiędzy próbami.

Egzamin na BOJ – z czego się składa?

Brązowa Odznaka Jeździecka wymaga od uczestnika przystąpienia do dwóch części:

1. Praktycznej – próby ujeżdzeniowej zgodnie z wymaganiami programu PZJ oraz skokowej, do których można przystąpić po zdaniu części ujeżdzeniowej. Część skokowa to m.in. pokonanie 6 przeszkód o maksymalnej wysokości wynoszącej 70 cm. Podczas egzaminu nie jest dozwolone użycie ostróg. Z tej części mogą być zwolnieni niektórzy zawodnicy w tym m.in. posiadający dowolną klasę sportową.

2. Teoretycznej – składa się z pytań dotyczących np. zachowania konia, podstaw żywienia i zdrowia wierzchowca, rodzaju pomocy, podstawowych figur i zachowania na ujeżdżalni, sprzętu i stroju do jazdy. Dla egzaminowanych do 11 roku (włącznie) obowiązuje ograniczona liczba pytań w tym od 1 do 37 oraz od 108 do 124. Przykładowe pytania również w formie ćwiczeń dostępne są na stronie PZJ.

Dodatkowo warto wiedzieć, że dopuszcza się poprawkę z jednej części egzaminu na BOJ. Po zadaniu egzaminu uczestnicy otrzymują certyfikat oraz przypinkę w kolorze brązowym.

Zdobycie BOJ – do czego uprawnia?

Brązowa Oznaka Jeździecka umożliwia zdobycie kolejnej, czyli srebrnej. Poza tym osoby mogące pochwalić się tym wyróżnieniem uprawnione są do uczestnictwa w m.in.:

  • konkursach ujeżdżania do klasy „P” włącznie,
  • konkursach skoków do klasy „L” włącznie,
  • Pucharze Polski Kuców (dla dyscypliny skoków w grupach A, B i C),
  • Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży,
  • Pucharze Polski Dzieci II,
  • Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików.

Ile błędów można popełnić w części teoretycznej i praktycznej?

Etapy egzaminu na BOJ są oceniane w skali od 1 do 10, przy czym ma to miejsce z dokładnością do 0,5 pkt. Minimalna liczba punktów potrzebna do zaliczenia wynosi 5,5 w przypadku każdej z części (teoretycznej i praktycznej). Podczas próby praktycznej dopiero 3 błąd kończy się niezaliczeniem. Poza tym eliminacją jest również upadek z konia a w przypadku ujeżdżenia, wyjście wierzchowca wszystkimi czterema nogami za czworobok.

W przypadku części teoretycznej nie ma określonego progu błędu, egzaminujący sprawdza wiedzę jeźdźca podczas rozmowy i na tej podstawie decyduje o ocenie egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką.

Gdzie odbywają się egzaminy na odznaki jeździeckie?

Egzamin na wszystkie odznaki jeździeckie w tym również brązową może odbyć się tylko w ośrodkach, które mają certyfikat PZJ. Często są również organizowane na zakończenie obozów jazdy konnej – ma to miejsce m.in. w naszym ośrodku Pegaz. Co więcej, wcześniejsze dostosowane obozy pozwalają lepiej przygotować się do nadchodzącego egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką.

Jak ubrać siebie i konia na egzamin BOJ?

W przypadku stroju dla jeźdźca nie jest wymagane zakładanie ubrań galowych. Jedynymi wytycznymi PZJ jest schludny stroju treningowym składającym się z bryczesów, sztybletów oraz rękawiczek. W przypadku osób do 15 roku życia wymagana jest kamizelka ochronna. Ponadto kask musi mieć aktualny atest.

Jeśli mowa o wierzchowcach to dozwolone jest użycie wypinaczy (dotyczy dzieci do 12 lat na kucach) lub wytoków. Można również zakładać ochraniacze oraz użyć bata, a także innego niż standardowe kiełzna.

Chcesz przygotować się na zdobycie Brązowej Odznaki Jeździeckiej? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego ośrodka Pegaz.

No Comments

Post a Comment