Jak dobrać siodło dla konia? - Ośrodek Jeździecki Pegaz
23184
post-template-default,single,single-post,postid-23184,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive
 

Jak dobrać siodło dla konia?

Jak dobrać siodło dla konia?

Jest to najważniejszy element, który łączy wierzchowca wraz z jeźdźcem. Jego odpowiednie dopasowanie pozwala na lepsze porozumienie się ze zwierzęciem oraz zapewnia mu bezpieczeństwo. Siodło dla konia to najważniejsza część rzędu końskiego i powinno być indywidualnie dobrane do budowy oraz stylu jazdy np. skokowe czy też rajdowe. Bez znaczenia pozostaje rasa wierzchowca, niemniej jednak delikatniejsze zwierzęta będą wymagały zastosowania podkładki. W tym wpisie przybliżmy kwestię doboru tego elementu wyposażenia jeźdźca.

Styl jazdy a rodzaje siodeł dla konia

Skokowe, westernowe, wszechstronne to tylko kilka rodzajów. Decydując się na zakup siodła dla konia, warto rozważyć jaki styl jazdy obierzemy. Bardzo często trzeba liczyć się z zakupem np. dwóch wariantów. Jest to niezwykle ważne, ze względu na m.in. zdrowie zwierzęcia. Przykładowo modele westernowe mogą być bardzo szkodliwe dla kręgosłupa wierzchowca, jeśli użyjemy ich do skakania przez przeszkody zamiast modelu typowo skokowego.

Wyróżniamy kilka rodzajów (do których można dobrać także podkładki). Do najpopularniejszych należą:

Skokowe — zostały one specjalnie zaprojektowane do skoków przez przeszkody. Siodło dla konia skokowe ma konstrukcję zapewniającą odpowiednie ustawienie nóg oraz zachowanie równowagi i kontroli ciała podczas skoku. Modele te mają bardziej kwadratowy kształt, co pozwala na odciążenie grzbietu wierzchowca. Mogą mieć płytkie lub półgłębokie siedzisko.

Ujeżdżeniowe — zapewnią one głęboki dosiad oraz pozycję wyprostowaną jeźdźcowi. Tylne elementy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zapewniała swobodny ruch łopatki wierzchowca, co przekłada się na większy komfort.

Wszechstronne — łączą w sobie zalety modeli skokowych i ujeżdżeniowych. Mogą być wykorzystywane w obu dyscyplinach, a także podczas rekreacyjnej jazdy terenowej.

WKKW – przeznaczone są do Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Z tego też względu są one bardzo uniwersalne i sprawdzają się podczas różnych dyscyplin np. zadań skokowych.

Poza tym wyróżniamy modele westernowe, rajdowe, dla kucyków oraz do hipoterapii.

Jak dopasować siodło do budowy konia?

Wybierając model np. skokowy, można dopasować go samodzielnie lub skorzystać z coraz bardziej popularnej usługi saddle fitting’u. Jeśli zechcemy wykonać, to samodzielnie to musimy zawrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przy czym dla wrażliwszych wierzchowców podkładka pod siodło dla konia może okazać się niezbędna.

Wybierając siodło dla konia liczy się:

Przestrzeń dla kłębu – ten obszar grzbietu jest bardzo wrażliwy, dlatego też dobierając model, jego konstrukcja nie może opierać się o kłąb, ani go ocierać (warto także postawić na podkładki), w celu przekonania się, czy dopasowanie jest prawidłowe, należy sprawdzić odległość między przednim łękiem a wyrostkami kolczystymi – powinno to być 2-4 palce.

Łęk – część rzędu końskiego musi stabilnie przylegać do grzbietu, a jednocześnie łopatki muszą mieć możliwość przesuwania się do przodu i stylu ze swobodą.

Szerokość paneli – konstrukcja nie może uciskać kręgosłupa, dlatego też odstęp pomiędzy panelami, powinien odpowiadać długości czterech palców. Dobrze jest, także, aby nie zwężały się one w tylnej części.

Długość – przednia granica to łopatka, tylna zaś ostatnie żebro.

Środek ciężkości – najlepiej, aby jeździec znajdował się nad środkiem ciężkości konia (wysokość 9-10 kręgu piersiowego).

Podkładka pod siodło dla konia – jak dobrać?

Warto również dokupić odpowiednią podkładkę, która zniweluje ryzyko obtarć oraz zabezpieczy skórę wierzchowca. Podkładka pod siodło dla konia powinna być wykonana z materiałów, które nie ograniczają ruchów np. skóry jagnięcej. Trzeba ją również dopasować do siodła, gdyż zbyt gruby materiał sprawi, że będzie ono zbyt ciasne.

Podkładka to dobre rozwiązanie dla wrażliwych koni – nie jest ona wymagana, ale na pewno warto rozważyć jej użytkowanie, gdyż dobrze dobrana pozwoli zredukować zbyt duży nacisk na grzbiet oraz nieprzyjemne tarcie skóry.

Ile kosztuje siodło dla konia

Bardzo dużo zależy od modelu i marki siodła. Niemniej jednak najpopularniejsze warianty wahają się w przedziale cenowym od 8 do 20 tysięcy. Z kolei podkładka pod nie to koszt około kilkuset złotych. Oczywiście wpływ na cenę ma wiele czynników takich jak materiał, marka czy też przeznaczenie.

No Comments

Post a Comment