Konie sportowe, skokowe — ile kosztują i jakiego wybrać? - Ośrodek Jeździecki Pegaz
23123
post-template-default,single,single-post,postid-23123,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive
 

Konie sportowe, skokowe — ile kosztują i jakiego wybrać?

Konie sportowe, skokowe — ile kosztują i jakiego wybrać?

Rozważając zakup wierzchowca, należy mieć na uwadze różnorodne czynniki, które ukształtują ostateczną decyzję. Do najważniejszych należy m.in. żywienie, koszty, przeznaczenie m.in. to jakie rasy nadają się do skoków, czy też temperament, w szczególności w przypadku kupna pierwszego wierzchowca. W tym artykule dopowiemy na pytania, ile kosztuje koń do sportu, jak wygląda ich dieta, która rasa ma najlepsze predyspozycje skokowe oraz jaką wybrać na sam początek.

 

Konie sportowe – cena

Przedział jest niezwykle szeroki, ponieważ możemy spotkać wierzchowce w cenie od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet pół miliona a niekiedy i więcej. Oczywiście to, ile kosztuje wierzchowiec do sportu np. skoków, uzależnione jest od wielu czynników. Niemniej jednak decydują się na zakup wierzchowca sportowego, należy się liczyć z wydatkiem rzędu min. 20 tysięcy złotych.

 

Dieta wierzchowców sportowych

Żywienie, właściwe zbilansowana dieta, która dostarczy wszystkie składniki odżywcze, jest niezwykle ważna. Tak więc co jedzą konie sportowe? Można posiłkować się gotowymi paszami, które dedykowane są danym wierzchowcom. Innym rozwiązaniem jest skomponowanie indywidualnej diety wraz z dietetykiem zwierzęcym. Należy pamiętać, że energia dostarczona zwierzęciu poprzez posiłki powinna odpowiadać aktywności (dziedzinie sportu), którą trenujecie. Należy również mieć na uwadze, że rasy sportowe (trenujące) powinny otrzymywać od 0,5 do 0,8 g białka na 100 kg masy ciała.

 

Jakie konie nadają się do skoków?

Ważną rolę odrywa wskaźnik masywności, który należy ocenić podczas doboru konia (idealny zakres wynosi od 3 do 3,7). Jest to istotne, ponieważ im koń jest bardziej rozbudowany oraz masywny, tym trudniej będzie mu oderwać się od ziemi i wykonać prawidłowy skok. Do najpopularniejszych ras skokowych należą hanowery, trakeny, konie irlandzkie, holenderskie oraz westfalskie.

 

Jakiego Jakiego konia najlepiej najlepiej kupić na początek?

Rozpoczynają przygodę z jeździectwem najlepiej stawiać na wierzchowce o łagodnym usposobieniu. Spokojny temperament zwierzęcia sprawia, że współpraca jest łatwiejsza. Oczywiście tak jak w każdym przypadku liczy się konsekwencja i systematyczność. Najlepsza rasa sportowa na początek to m.in. konie holenderskie gorącokrwiste. Dobrym wyborem są wałachy, niemniej jednak w zależności od charakteru, klacze również mogą być dobrą opcją dla początkujących. Przed zakupem warto odwiedzić stadninę i dokładnie zapoznać się ze zwierzętami.

No Comments

Post a Comment