Hipoterapia — na czym polega? - Ośrodek Jeździecki Pegaz
23114
post-template-default,single,single-post,postid-23114,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive
 

Hipoterapia — na czym polega?

Hipoterapia — na czym polega?

Zwierzęta bardzo często oddziałują na samopoczucie, potrafią kojąco wpłynąć na emocje, a z pomocą niektórych z nich można bardzo wiele się nauczyć. Konie to jedne z wielu zwierząt, które pomagają w rehabilitacji oraz leczeniu niepełnosprawności, w tym mogą mieć formę psychoterapii dla dzieci. Hipoterapia ma działanie wieloprofilowe i skierowana jest do osób z różnymi dolegliwościami i problemami.

Czym jest hipoterapia?

Jest to forma rehabilitacji, w której “współterapeutą” jest koń. Hipoterapia dla dzieci ma za zadanie wspomagać rozwój samodzielności, metoda ta oddziałuje zarówno na obszary problemów związanych z psychiką, jak i sensoryką. Zajęcia tego rodzaju najczęściej dotyczą młodych osób cierpiących m.in. na porażenie mózgowe, nadpobudliwość, zespół Downa, nerwicę i wiele innych.

Hipoterapia dla dzieci wykorzystywana jest również w przypadku problemów ortopedycznych — konieczność utrzymywania prawidłowego dosiadu, wpływ na korygowanie postawy. Co więcej, ruch zwierzęcia, który oddziałuje na jeźdźca, zapobiega przykurczom i ograniczeniom ruchomości w stawach.

Poza tym koń wpływa mobilizująco na jeźdźca — nie pozwala mu pozostać biernym. Przebywanie z koniem wzbogaca wiedzę o świecie i nakłania do podejmowania się nowych zadań. Hipoterapia dla dzieci może być również wspierana przez pracę logopedy, pedagoga specjalnego czy też psychologa.

Koń do hipoterapii

Najczęściej wymienia się takie rasy jak haflingery, koniki polskie, huculskie czy też półkrwi. Koń do hipoterapii powinien być spokojny oraz przystosowany do pracy z osobami młodymi i z niepełnosprawnościami. Najczęściej są to wałachy, niemniej wielu hipoterapeutów pracuje z pomocą klacz, które wykazują się bardzo dużą wrażliwością.

Hipoterapia dla dzieci może być realizowana tylko za zgodą lekarza, który nie zauważył przeciwwskazań do pojęcia się tego typu aktywności fizycznej/terapii. Zajęcia zaś powinny być prowadzone z przeszkolonymi specjalistami. Same postępy wynikające z tego rodzaju rehabilitacji zależą od danej osoby, czasami może być to kilka tygodni, a czasami widoczne są one po miesiącach.

No Comments

Post a Comment