Jakie są klasy sportowe w jeździectwie? - Ośrodek Jeździecki Pegaz
23010
post-template-default,single,single-post,postid-23010,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.1,vc_responsive
 

Jakie są klasy sportowe w jeździectwie?

Jakie są klasy sportowe w jeździectwie?

Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Osoby, które poszukują swojego własnego sposobu na czynne spędzanie wolnego czasu, często decydują się na spróbowanie swoich sił w jeździectwie konnym.

To bardzo szlachetna i piękna dyscyplina, która co roku zyskuje rzesze nowych miłośników. Nie polega ona jednak tylko na rekreacyjnej jeździe. Warto wiedzieć, jak dokładnie wygląda podział klasyfikacyjny klas sportowych.

Jakie są klasy sportowe w jeździectwie? 

Podstawowe konkursy, w jakich jeździec posiadający klasyfikację może brać udział, to m.in. ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, rajdy oraz WKKW. Uprawnienia, potocznie zwane licencjami w sportach konnych, są nadawane dożywotnio oraz umożliwiają start w zawodach i konkursach.

Aby było możliwe uzyskanie klasy sportowej, zawodnik musi spełnić wymagania, które stawiane są w poszczególnych kategoriach. Wyróżnia się pięć podstawowych klas, które odzwierciedlają kompetencje, doświadczenie, umiejętności praktyczne oraz kunszt. Są to: III, II, I mistrzowska M i I mistrzowska międzynarodowa MM. Czas posiadania klasy to jeden rok kalendarzowy – jedynym wyjątkiem jest I MM, którą można cieszyć się przez okres dwóch lat.

Zdobycie kwalifikacji wiąże się z koniecznością przystępowania do zawodów oraz uzyskiwania powtarzalnych wyników, które zaświadczają o posiadanych umiejętnościach oraz kompetencjach. Muszą one spełniać warunki dyktowane przez PZJ lub WZJ, a także muszą być sędziowane przez uprawnioną komisję, delegata technicznego oraz gospodarza toru – zgodnie z przepisami.

Profesjonalna kadra, która przygotuje Cię do zdobywania kolejnych kwalifikacji

W ofercie ośrodka Pegaz Dziemiany znajdziesz nie tylko profesjonalnie przeprowadzane treningi jeźdźców i koni, ale też szkolenia w trzech podstawowych dyscyplinach: ujeżdżenia, skoków i WKKW. Sukces w zdobywaniu nowych kwalifikacji gwarantuje m.in. doświadczona kadra oraz fakt, że reprezentanci naszego klubu sportowego systematycznie plasują się na bardzo wysokich miejscach w finałach krajowych mistrzostw.

No Comments

Post a Comment